Gintaro radiniai

  • Ypač gausus gintaro radinys yra užtiktas prie Juodkrantės Jį mokslininkai priskiria pire neolito amžiaus radinių, t. y. jis datuojamas maždaug 3000 metų prieš m. e. Įdomi pati radinio vieta. Radinys buvo aptiktas Kuršių mariose, prie Juodkrantės, 6-11 metrų gylyje. Iškasė jį "Stantien und Becker" firma, gilindama Kuršių mariose vagą. Radinyje buvo daug įvairių gintaro dirbinių ir gintaro žaliavos. Rasti dirbiniai gana įdomios formos. tai įvairių rūšių karoliai su ovalinės, kampuotos, keturkampių, vamzdelių formos karoliukais daugiausia su V formos skylutėmis. Taip pat buvo rasta dvigubos sagos, plokštelės, žiedai, žmogaus ir gyvulių fugurėlės, trikampiai ir prizminiai medalionai su V formos padarytomis skylutėmispritvirtinimui, gintariniai kirvukai ir kt. Visi tie gintaro dirbiniai, archeologų nuomone, buvo daugiausia naudojami kaip papuošlai, išskyrus amuletus. Be minėtų papuošalų, toje pačioje vietoje buvo rasta žymiai didesniū lęšio pavidalo, su išskaptuotomis per vidurį skylutėmis, dirbinių. Jie buvo papuošti skirtingais ženklais: račiukais, kryžiukais arba zigzagais. Tai, matyt, turėjo tam tikrą reikšmę dirbinio paskirties atžvilgiu. Ed. Šturmo nuomone, tie tie dirbiniai buvo skirti kulto reikalams, tuo labiau, kad tokie pat dirbiniai buvo rasti kai kuriuose to laiko vyrų kapuose ir aukurų vietovėse. Manoma, kad juos nešiojo tik vyrai, kulto tarnai.
    Toks pat kulto simbolis buvo rastas ir prie Sandomiežio.Tai iš gintaro padirbtas kirvukas - 16 cm ilgio ir 6,5 cm pločio. Jis punktyruotas panašiomis linijomis, kaip ir kirvukai rasti juodkrantėje. Ed. Šturmas jį priskiria tam pačiam laikotarpiui.
    Tokie pat dirbiniai, kaip ir Juodkrantėje, buvo rasti Latvijoje, Estijoje, ir Suomijoje.
    Prie Nidos buvo rastos iš gintaro gabalo padirbtos žmogaus figūrėlės, priskiriamos jau žalvario amžiui. Panašios figūrėlės, priskirtos žalvario amžiui, buvo užtiktos Estijoje, Suomijoje ir Latvijoje.